Tautvydas Kopūstas. Triatloninkas, HighPeaks Lietuva triatlono klubo treneris. 2018 metų Lietuvos triatlono čempionato ir Lietuvos sprinto triatlono čempionato laimėtojas. 2021 metų Lietuvos triatlono taurės olimpinės distancijos nugalėtojas. Treniravosi Lietuvoje, Didžiojoje Britanijoje ir Ispanijoje.
Kaip susidomėjai triatlonu? Kokia buvo pati pradžia?
Į triatloną mane atvedė tėtis. Matydavau, kaip jis pats dalyvauja varžybose ir mane ši sporto šaka taip pat sudomino. Pradėjau treniruotis būdamas maždaug septynerių. Tuo metu dalyvavau įvairiose varžybose, laimėdavau medalius, tačiau tuometiniai pasibandymai buvo labiau kaip pramoga, o ne rimti žingsniai. Tuo labiau, kad tuo metu Lietuvoje varžybos jaunesniems dar nebuvo labai išplėtotos. Maždaug nuo 10 metų pradėjau praktikuoti triatloną reguliariai.
Kaip tavo karjera vystėsi toliau? Kokius išskirtum svarbiausius savo pasiekimus?
Savo profesionalios sportininko karjeros pradžią įvardinčiau išvažiavimą sportuoti į Didžiąją Britaniją, kai buvau 17 metų. Iš pradžių prisijungiau prie mėgėjų komandos, o vėliau jau studijuodamas turėjau galimybę tapti vienos iš stipriausių Didžiosios Britanijos komandos Leeds triathlon center dalimi, kur treneriai buvo vieni iš geriausių Didžiojoje Britanijoje. Sėkmingesni metai tarptautinėse varžybose buvo 2014 metai, kada Europos jaunimo taurės etape Lietuvoje užėmiau trečią vietą. Šitas laimėjimas man buvo vienas iš svarbiausių, nes įgijau pasitikėjimo savimi, įrodžiau sau, kad galiu konkuruoti. Vėliau vykusiame Europos triatlono čempionate savo amžiaus grupėje sprinto distancijoje užėmiau trečią vietą ir olimpinėje distancijoje pavyko iškovoti pirmąją vietą. Sėkmė tuo nesibaigė – tais pačiais metais dalyvavau Lietuvos triatlono čempionate elito grupėje, kur pavyko iškovoti pergalę. Po to sekė ramesni metai be didesnių laimėjimų. Tada 2016 metais Europos triatlono čempionate savo amžiaus grupėje užėmiau trečią vietą sprinto distancijoje, o 2017 metais savo amžiaus grupėje iškovojau antrą vietą olimpinėje distancijoje.
Vėliau, 2018 metais išvykau sportuoti į Ispaniją ir tai buvo paskutinieji mano kaip profesionalaus sportininko karjeros metai. Tai buvo labai intensyvus ir sėkmingas metas: laimėjau Lietuvos triatlono čempionatą; atvirame Afrikos triatlono čempionate iškovojau trečią vietą – tai buvo vienas iš mano sėkmingiausių pasirodymų. Europos triatlono čempionate sprinto rungtyje vos keliomis sekundėmis buvau nuo olimpinių taškų. Baltijos čempionate užėmiau ketvirtą vietą, nors kovojau dėl pirmosios. Taip pat tais metais nacionaliniame čempionate pavyko iškovoti pergalę tiek olimpinėje, tiek sprinto distancijoje. Po intensyvių metų Ispanijoje, 2019 metais grįžau į Lietuvą, kur pradėjau treniruoti mėgėjų komandą. 2021 metais vėl pavyko iškovoti pergalių nacionaliniame lygyje, taip pat pusės „Ironman“ varžybose Lenkijoje savo amžiaus grupėje užėmiau antrą vietą.
Kaip vyksta pasiruošimas triatlono rungtims?
Pati pasiruošimo eiga yra įdomi, reikalaujanti daug strategavimo. Juk turi tris sporto šakas ir tik 24 valandas paroje. Treniruojantis svarbu atrasti balansą, kad neapleisti nei vienos iš sporto šakų, bet taip pat ir nepersistengti. Galbūt norisi treniruotis ilgiau, tačiau kūnas išduoda, kad tavo pajėgumas yra mažesnis. Svarbu realiai įvertinti savo jėgas ir ieškoti būdų, kaip iš turimų galimybių „išspausti“ maksimalų rezultatą. Žinoma, pasiruošimą įtakoja ir pats varžybų formatas. Kartais didesnį dėmesį reikia sutelkti tam tikrai rungčiai. Pavyzdžiui, olimpiniame formate, labai svarbus plaukimas, nes šia rungtimi prasideda varžybos. Jei nenuplauksi tinkamai – nevažiuosi grupėje ir neturėsi šanso laimėti. Tad nors plaukimas yra tik primoji rungtis, ji gali nulemti visą likusią varžybų eigą. Tiesa, atskiro starto formate plaukimas jau nebevaidina tokios svarbios rolės ir reikia daugiau dėmesio skirti kitiems dalykams.
Kaip atrodo tavo rutina?
Kiekviena mano diena atrodo skirtingai. Visų pirma, diena dėliojasi pagal tai, kokias treniruotes turiu pravesti pats, nes treniruoju mėgėjų komandą. Jei noriu tik palaikyti formą – turiu vieną treniruotę per dieną. Ruošiantis varžyboms, į dieną turiu dvi, o kartais ir tris treniruotes. Savaitę pradedu su lengvesniu krūviu, o treniruočių krūvį didinu savaitei įpusėjus.
Dabar ruošiuosi „Ironman“ varžyboms birželį, tad reikia kūną pratinti nuo mažesnio krūvio prie didesnio. Taigi, mano rutina po naujų metų atrodys visai kitaip nei dabar.
Esi HighPeaks Lietuva triatlono klubo treneris. Kaip kilo idėja įkurti klubą ir kaip sekasi treniruoti?
Idėja suburti mėgėjus sportininkus gimė jau tada, kai gyvenau Didžiojoje Britanijoje. Nustebino tai, kad mėgėjų sportininkų bendruomenė ten buvo labai aktyvi, egzistavo daug mėgėjų komandų, kai Lietuvoje tuo tarpu sportuodavo tik paaugliai arba profesionalai. Kai grįžau į Lietuvą, supratau, jog tai – tinkamiausias metas šią idėją įgyvendinti. Pajutau, kad savo sukauptą patirtį noriu dalintis su kitais.
Šiuo metu mūsų komandoje yra 65 nariai. Nors klubas yra Kaune, tačiau turime sportininkų ir iš Vilniaus, Klaipėdos, Palangos bei Danijos. Kiekvienas naujas klubo narys atneša naujų vėjų į komandą ir savaip ją pagyvina. Per pastaruosius metus pastoviai augome, aktyvumas varžybose taip pat vis didėjo. Žinoma, siekiame augti ir toliau. Norime, kad didėtų ne tik klubo sportininkų skaičius, bet atsirastų vis daugiau sportininkų, turinčių teisėjavimo patirties. Tad, yra siekis būti aktyviems triatlone ne tik kaip sportininkams, bet plėstis ir į kitas sritis. Yra planų ateityje organizuoti triatlono varžybas, klubo sudėtyje turėti didesnę vaikų komandą. Tad turint šitokius tikslus, dar yra daug vietos augimui.
Iš kur semiesi motyvacijos? Kas sporte tave veda į priekį?
Pastaruoju metu nebuvo lengva rasti motyvacijos, tačiau supratau, kad būtent procesas ir pastovumas suteikia man motyvacijos sportuoti ir siekti tikslų. Užsibrėži, ką nori pasiekti, turi idėją kaip tai padaryti ir pasiruošimo eigoje jauti, kaip tobulėji ir prie to tikslo artėji. Pats pasiruošimasteikia net daugiau džiaugsmo nei pergalės minutės. Žinoma, laimėjimo akimirkos išlieka ilgam ir tikrai jomis džiaugiuosi bei dalinuosi su kitais.
Tačiau nereikia bijoti ir nesėkmės faktoriaus. Jei turi aukštus tikslus, tarkime laimėti varžybas ar būti prizininku, reikia prisiminti, jog nemaža dalis sportininkų taip pat sunkiai dirba ir eina to paties tikslo link. Rezultatas ne visada tenkina, svarbiausia pasimokyti iš klaidų, nenustoti svajoti ir bandyti iš naujo.
Kokie artimiausi tikslai bei planai?
Pagrindinis tikslas dabar – ruoštis „Ironman“ triatlono varžyboms Austrijoje, kurios vyks birželį. Tai bus visiškai kitokio formato varžybos, nei įprasta. Pasiruošimui atiduosiu visas jėgas ir apie kitas varžybas kol kas negalvoju. Tai man bus nauja patirtis, todėl jau dabar labai lakiu šių varžybų ir senai kada buvau toks motyvuotas, koks esu šiuo metu. Noriu patirti, ką reiškia įveikti šią distanciją, pajusti, ką reiškia bėgti maratoną po įveiktų 180 km. dviračio rungtyje ir tiesiog gyventi tuo pasiruošimo etapu, kuris tikriausiai bus sunkesnis nei pati „Ironman“ distancija. Todėl visos šios patirties labai laukiu.
Studijos draugai: Tautvydas Kopūstas & HighPeaks Lietuva triatlono klubas.
Tautvydas Kopūstas. Triatloninkas, HighPeaks Lietuva triatlono klubo treneris. 2018 metų
Lietuvos triatlono čempionato ir Lietuvos sprinto triatlono čempionato laimėtojas. 2021 metų
Lietuvos triatlono taurės olimpinės distancijos nugalėtojas. Treniravosi Lietuvoje, Didžiojoje
Britanijoje ir Ispanijoje.
Kaip susidomėjai triatlonu? Kokia buvo pati pradžia?
Į triatloną mane atvedė tėtis. Matydavau, kaip jis pats dalyvauja varžybose ir mane ši sporto
šaka taip pat sudomino. Pradėjau treniruotis būdamas maždaug septynerių. Tuo metu
dalyvavau įvairiose varžybose, laimėdavau medalius, tačiau tuometiniai pasibandymai buvo
labiau kaip pramoga, o ne rimti žingsniai. Tuo labiau, kad tuo metu Lietuvoje varžybos
jaunesniems dar nebuvo labai išplėtotos. Maždaug nuo 10 metų pradėjau praktikuoti triatloną
reguliariai.
Kaip tavo karjera vystėsi toliau? Kokius išskirtum svarbiausius savo pasiekimus?
Savo profesionalios sportininko karjeros pradžią įvardinčiau išvažiavimą sportuoti į Didžiąją
Britaniją, kai buvau 17 metų. Iš pradžių prisijungiau prie mėgėjų komandos, o vėliau jau
studijuodamas turėjau galimybę tapti vienos iš stipriausių Didžiosios Britanijos komandos
Leeds triathlon center dalimi, kur treneriai buvo vieni iš geriausių Didžiojoje Britanijoje.
Sėkmingesni metai tarptautinėse varžybose buvo 2014 metai, kada Europos jaunimo taurės
etape Lietuvoje užėmiau trečią vietą. Šitas laimėjimas man buvo vienas iš svarbiausių, nes
įgijau pasitikėjimo savimi, įrodžiau sau, kad galiu konkuruoti. Vėliau vykusiame Europos
triatlono čempionate savo amžiaus grupėje sprinto distancijoje užėmiau trečią vietą ir
olimpinėje distancijoje pavyko iškovoti pirmąją vietą. Sėkmė tuo nesibaigė – tais pačiais metais
dalyvavau Lietuvos triatlono čempionate elito grupėje, kur pavyko iškovoti pergalę. Po to sekė
ramesni metai be didesnių laimėjimų. Tada 2016 metais Europos triatlono čempionate savo
amžiaus grupėje užėmiau trečią vietą sprinto distancijoje, o 2017 metais savo amžiaus grupėje
iškovojau antrą vietą olimpinėje distancijoje.
Vėliau, 2018 metais išvykau sportuoti į Ispaniją ir tai buvo paskutinieji mano kaip
profesionalaus sportininko karjeros metai. Tai buvo labai intensyvus ir sėkmingas metas:
laimėjau Lietuvos triatlono čempionatą; atvirame Afrikos triatlono čempionate iškovojau
trečią vietą – tai buvo vienas iš mano sėkmingiausių pasirodymų. Europos triatlono
čempionate sprinto rungtyje vos keliomis sekundėmis buvau nuo olimpinių taškų. Baltijos
čempionate užėmiau ketvirtą vietą, nors kovojau dėl pirmosios. Taip pat tais metais
nacionaliniame čempionate pavyko iškovoti pergalę tiek olimpinėje, tiek sprinto distancijoje.
Po intensyvių metų Ispanijoje, 2019 metais grįžau į Lietuvą, kur pradėjau treniruoti mėgėjų
komandą. 2021 metais vėl pavyko iškovoti pergalių nacionaliniame lygyje, taip pat pusės
„Ironman“ varžybose Lenkijoje savo amžiaus grupėje užėmiau antrą vietą.
Kaip vyksta pasiruošimas triatlono rungtims?
Pati pasiruošimo eiga yra įdomi, reikalaujanti daug strategavimo. Juk turi tris sporto šakas ir
tik 24 valandas paroje. Treniruojantis svarbu atrasti balansą, kad neapleisti nei vienos iš sporto
šakų, bet taip pat ir nepersistengti. Galbūt norisi treniruotis ilgiau, tačiau kūnas išduoda, kad
tavo pajėgumas yra mažesnis. Svarbu realiai įvertinti savo jėgas ir ieškoti būdų, kaip iš turimų
galimybių „išspausti“ maksimalų rezultatą. Žinoma, pasiruošimą įtakoja ir pats varžybų
formatas. Kartais didesnį dėmesį reikia sutelkti tam tikrai rungčiai. Pavyzdžiui, olimpiniame
formate, labai svarbus plaukimas, nes šia rungtimi prasideda varžybos. Jei nenuplauksi
tinkamai – nevažiuosi grupėje ir neturėsi šanso laimėti. Tad nors plaukimas yra tik primoji
rungtis, ji gali nulemti visą likusią varžybų eigą. Tiesa, atskiro starto formate plaukimas jau
nebevaidina tokios svarbios rolės ir reikia daugiau dėmesio skirti kitiems dalykams.
Kaip atrodo tavo rutina?
Kiekviena mano diena atrodo skirtingai. Visų pirma, diena dėliojasi pagal tai, kokias treniruotes
turiu pravesti pats, nes treniruoju mėgėjų komandą. Jei noriu tik palaikyti formą – turiu vieną
treniruotę per dieną. Ruošiantis varžyboms, į dieną turiu dvi, o kartais ir tris treniruotes.
Savaitę pradedu su lengvesniu krūviu, o treniruočių krūvį didinu savaitei įpusėjus.
Dabar ruošiuosi „Ironman“ varžyboms birželį, tad reikia kūną pratinti nuo mažesnio krūvio prie
didesnio. Taigi, mano rutina po naujų metų atrodys visai kitaip nei dabar.
Esi HighPeaks Lietuva triatlono klubo treneris. Kaip kilo idėja įkurti klubą ir kaip sekasi
treniruoti?
Idėja suburti mėgėjus sportininkus gimė jau tada, kai gyvenau Didžiojoje Britanijoje. Nustebino
tai, kad mėgėjų sportininkų bendruomenė ten buvo labai aktyvi, egzistavo daug mėgėjų
komandų, kai Lietuvoje tuo tarpu sportuodavo tik paaugliai arba profesionalai. Kai grįžau į
Lietuvą, supratau, jog tai – tinkamiausias metas šią idėją įgyvendinti. Pajutau, kad savo
sukauptą patirtį noriu dalintis su kitais.
Šiuo metu mūsų komandoje yra 65 nariai. Nors klubas yra Kaune, tačiau turime sportininkų ir
iš Vilniaus, Klaipėdos, Palangos bei Danijos. Kiekvienas naujas klubo narys atneša naujų vėjų į
komandą ir savaip ją pagyvina. Per pastaruosius metus pastoviai augome, aktyvumas
varžybose taip pat vis didėjo. Žinoma, siekiame augti ir toliau. Norime, kad didėtų ne tik klubo
sportininkų skaičius, bet atsirastų vis daugiau sportininkų, turinčių teisėjavimo patirties. Tad,
yra siekis būti aktyviems triatlone ne tik kaip sportininkams, bet plėstis ir į kitas sritis. Yra planų
ateityje organizuoti triatlono varžybas, klubo sudėtyje turėti didesnę vaikų komandą. Tad
turint šitokius tikslus, dar yra daug vietos augimui.
Iš kur semiesi motyvacijos? Kas sporte tave veda į priekį?
Pastaruoju metu nebuvo lengva rasti motyvacijos, tačiau supratau, kad būtent procesas ir
pastovumas suteikia man motyvacijos sportuoti ir siekti tikslų. Užsibrėži, ką nori pasiekti, turi
idėją kaip tai padaryti ir pasiruošimo eigoje jauti, kaip tobulėji ir prie to tikslo artėji. Pats
pasiruošimasteikia net daugiau džiaugsmo nei pergalės minutės. Žinoma, laimėjimo akimirkos
išlieka ilgam ir tikrai jomis džiaugiuosi bei dalinuosi su kitais.
Tačiau nereikia bijoti ir nesėkmės faktoriaus. Jei turi aukštus tikslus, tarkime laimėti varžybas
ar būti prizininku, reikia prisiminti, jog nemaža dalis sportininkų taip pat sunkiai dirba ir eina
to paties tikslo link. Rezultatas ne visada tenkina, svarbiausia pasimokyti iš klaidų, nenustoti
svajoti ir bandyti iš naujo.
Kokie artimiausi tikslai bei planai?
Pagrindinis tikslas dabar – ruoštis „Ironman“ triatlono varžyboms Austrijoje, kurios vyks birželį.
Tai bus visiškai kitokio formato varžybos, nei įprasta. Pasiruošimui atiduosiu visas jėgas ir apie
kitas varžybas kol kas negalvoju. Tai man bus nauja patirtis, todėl jau dabar labai lakiu šių
varžybų ir senai kada buvau toks motyvuotas, koks esu šiuo metu. Noriu patirti, ką reiškia
įveikti šią distanciją, pajusti, ką reiškia bėgti maratoną po įveiktų 180 km. dviračio rungtyje ir
tiesiog gyventi tuo pasiruošimo etapu, kuris tikriausiai bus sunkesnis nei pati „Ironman“
distancija. Todėl visos šios patirties labai laukiu.